Przejdź do treści

Historia klubu

Był rok 1946, Krupski Młyn po latach wojny wracał do normalności, stopniowo odbudowywana była także “Wytwórnia Chemiczna nr 3” zwana przed wojną jako “Lingosa Werke”. Wraz z rozwojem zakładu do miejscowości przybywali nowi pracownicy wśród, których nie brakowało sportowych pasjonatów m.in. J. Barsta, R. Lukoszek, Z. Macioszek, którym przewodził Zbigniew Sandecki. To właśnie w ich głowach pojawiła się myśl aby w Krupskim Młynie organizować zawody sportowe. Rozpoczęto od rozgrywek tenisowych, w których udział brali późniejsi reprezentanci Polski m.in. Henryk Skonecki.

Kolejnym krokiem, wiosną 1947 była rejestracja Klubu Sportowego “UNIA” Krupski Młyn w okręgu opolskim, a do rozgrywek mistrzowskich w klasie A, rejon Strzelec Opolskich zgłoszono drużynę piłki nożnej. Pierwszym prezesem klubu został Zbigniew Sandecki, którego po kilku miesiącach zastąpił największy zapaleniec sportowy w okolicy – Stefan Pociej. Warto dodać, że ówczesny Krupski Młyn podlegał pod gminę Kielcza, a skład pierwszej drużyny w historii miejscowości znali ponoć wszyscy młodzi ludzie. Oprócz rozgrywek klasy A klub występował także w okręgówce opolskiej. Niewątpliwym wsparciem działalności klubu był zakład, który opłacał większość kosztów takich jak zakup sprzętów sportowych, transport na zawody. 

W 1957 roku za sprawą zmiany województwa na katowickie drużyna występowała dalej w klasach C, B i A podokręgu Bytom, by w roku 1984 uzyskać awans do klasy terenowej, w której utrzymała się dwa lata. Na kolejny awans trzeba było czekać długo bo do sezonu 1995/96, ale za to wywalczony w bardzo dobrym stylu.
Na przestrzeni lat klub powiększał się o sekcje koszykówki, siatkówki, lekkoatletyki, piłki ręcznej – w tym także drużyna żeńska, gimnastyki, tenisa stołowego, bokserską, strzelecką, szachową oraz skatową. Sekcje te funkcjonowały przez różne okresy czasu i owocowały licznymi sukcesami.

Warto tutaj przybliżyć postać Alfreda Sosgórnika i pewną ciekawostkę z nim związaną. Podczas zawodów spartakiady w Raciborzu koledzy z drużyny siatkarskiej namówili go aby wystartował także w konkursie pchnięcia kulą. Zawody te wygrał bez większych problemów, a swój talent rozwijał później w sekcji lekkoatletycznej naszego klubu. Nasz wybitny zawodnik był sześciokrotnym Mistrzem Polski (1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1965), trzykrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Europy (Sztokholm 1958, Belgrad 1962, Budapeszt 1966) – gdzie zdobył brązowy medal – oraz dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich (Rzym 1960, Tokio 1964). Ponadto siedemnaście razy poprawiał rekord Polski oraz jako pierwszy Polak pchnął kulę na 18 i 19 metrów.
W 1991 roku Krupski Młyn stał się samodzielną gminą. Zmiany nastąpiły także w organizacji sportu, a kluby sportowe musiały zmienić system swojej działalności. Efektem tego był początek współdziałania z organami samorządu w zakresie prowadzenia oraz utrzymania klubu.

Przygoda z Ligą Okręgową ponownie trwała 2 lata, w sezonie 1997/98 drużyna KS Nitron spadła do klasy A Podokręgu Bytom.

Kolejne lata to rywalizacja na tym właśnie poziomie rozgrywek, aż do sezonu 2003/2004, w którym to w wyniku reorganizacji rozgrywek drużyna KS Nitron zajmując w tabeli 14 miejsce na 18 sklasyfikowanych zespołów zanotowała spadek do klasy niżej.

Na powrót do klasy A trzeba było poczekać aż 11 lat…W sezonie 2014/15 drużyna seniorów wygrała rozgrywki klasy B i uzyskała upragniony awans. W kolejnych sezonach nasza pierwsza drużyna zajmowała miejsca w okolicy środka tabeli klasy A. Przełomowy okazał się sezon 2021/22, kiedy to 11 czerwca 2022 roku, nasz klub, po 26 latach, awansował do ligi okręgowej. Nastąpiło to po wielu emocjonujących meczach, gdzie o awansie decydowało ostatnie spotkanie w sezonie. Na początku rozgrywek nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw.

Obecnie w klubie istnieją dwie sekcje – skata i piłki nożnej, w której szkolenie młodzieży prowadzi Akademia Piłkarska Krupski Młyn